צעצועי התפתחות - התאמת משחקים להתפתחות התינוק

צעצועי התפתחות לתינוקות - אלו צעצועים ומשחקים מתאימים לתינוק בכל שלב בהתפתחות שלו מגיל חודשיים ועד גיל שנהצעצועי התפתחות מהווים חלק חיוני וחשוב ואף בלתי נפרד מחייהם של התינוקות . לא רק שהצעצועים תורמים למיומנות המוטורית של התינוק, הם מהווים כלי לימודי חשוב בהבנת העולם. אלו משחקי התפתחות מתאימים בכל שלב של גילאים עד גיל שנה.


צעצועי התפתחות המתאימים לגילאי חודשיים עד ארבעה חודשים:מגיל חודשיים בערך התינוק כבר מתחיל לשחק. המשחק בא בד בבד עם היכולת המוטורית של התינוק לשלוט על הזזת ידיו. הצעצוע הראשון שמתאים בדרך כלל לגיל זה הוא הרעשן. הרעשן מחזק את שרירי הידיים ועוזר בפיתוח שליטה בידיו של התינוק ועוזר לתינוק להבין שהיד היא חלק ממנו. משחק נוסף שמתאים לגיל הזה הוא האוניברסיטה – מתקן שעליו תלויים צעצועים שהתינוק יכול לשלוח אליהם את היד, לטלטל אותם ואף לנסות למשוך אותם. האוניברסיטה משפרת ותורמת לתיאום בין העין והיד.צעצועי התפתחות ומשחקים המתאימים לגילאי ארבעה עד שישה חודשים:בשלב זה המכונה גם השלב האוראלי נוטים תינוקות רבים להכניס כמעט כל דבר לפה. מומלץ בשלב זה לספק לתינוק צעצועים בעלי מרקמים שונים שתורמים לחידוד ההבחנה הויזואלית ומפתחים את החושים. חשוב להקפיד לתת לילד משחקים ואביזרים שאינם שבירים, חדים או רעילים חלילה.צעצועי התפתחות המתאימים לגילאי שישה עד שמונה חודשים:בשל היכולת המתפתחת של התינוק בגיל שישה חודשים, חלה קפיצה משמעותית בצורת המשחק. בשלב זה התינוק יכול לשכב על הבטן בצורה נוחה, להישען על ידיו ולהפעיל אותן. בגיל זה התינוק כבר מתחיל לזחול בצורות שונות. מומלץ בשלב זה לתת לתינוק צעצועים עגולים המתגלגלים על הרצפה ומפתחים את השליטה בגוף ובכך מעודדים זחילה.משחקי התפתחות המתאימים לגילאי שמונה חודשים עד שנה:לקראת גיל שמונה חודשים התינוק נהנה מצעצועי התפתחות שיש בהם כפתורים המפיקים אורות וצלילים. דרך משחקים אלה לומד הילד את הקשר בין פעולה לתוצאה. לחיצה על הכפתור מובילה לתגובה (אורות, צלילים וכדומה ) והתינוק מתחיל להבין שאותה פעולה שביצע היא זו שהובילה לתגובה.


תוך כדי לחיצה על הכפתור וקבלת אותה תגובה שוב ושוב מתפתחת אצל הילד ההבנה שיש לו היכולת להשפיע על מצבים ובכך הדבר תורם לביטחון העצמי של הילד ולרצון לנסות דברים חדשים. תהליך נוסף המתרחש במקביל הוא תהליך קביעת האובייקט שבו הילד לומד שחפצים ממשיכים להתקיים גם כשהוא אינו רואה אותם. כל משחק שבו קיים האלמנט של רגע נמצא ורגע נעלם מרתק אותו למשל משחק ה"קוקו" או משחקים אחרים שבהם האלמנטים נעלמים ומיד מופיעים.

משחק הקוקו מעבר לכך שתורם להתפתחות ולהבנה של הילד הוא גם מחזק את הקשר להורים תוך זמן משחק משותף.


בגיל תשעה חודשים מתפתחת אצל התינוק היכולת לבצע אחיזת צבט. אחיזה של שתי אצבעות, אגודל ואצבע המאפשרת לו להרים דברים קטנים. משחקי חרוזים המתרגלים יכולת זו מושכים מאוד את הילד. בגיל זה התינוק מתחיל לזרוק חפצים מגובה תוך כדי מבט מלווה לכיוון שאליו החפץ נזרק. משחקים נוספים שתינוקות אוהבים בגיל זה הוא הכנסה והוצאת דברים מתוך מכלים שונים, משחקים שמקורם ברצון הילד להבין את היחס שבין "בפנים" ל"בחוץ".צעצועי התפתחות המתאימים מגיל שנה ואילך:מגיל שנה הילד כבר מתחיל לפתח מיומנות והבחנה בין גודל, צורה וליחס ביניהם. לכן בשלב זה הוא מרבה בבניית מגדלים והנחת חפצים זה על זה. משחקים המתאימים לגיל הזה הם מגדלי קוביות, השחלת טבעות לקונוס לפי גדלים, הכנסת צורות שונות משולש, ריבוע, עיגול לתוך מכלים מתאימים.


המיומנות שהולכת וגדלה בהתאמת צורות וגדלים מאפשרת לילד להינות ממגוון רב של צעצועים ומשחקים כג' פאזלים, השחלת חרוזים משחקי מיון ועוד. בשלב הזה ילדים רבים כבר מתחילים ללכת וגופם מתמלא באנרגיה. מומלץ לבלות עם הילד במתקני שעשועים מחוץ לבית ובבית לתת לו משחקים מתאימים תופים או הך פטיש.