אמבטיה לתינוק- 13 טיפים לאמבטיה





אני אתחיל במתי עושים אמבטיה – הכי מומלץ זה בשעות הערב, כחלק מתהליך ה"טקס" של ההכנה לשינה. התינוק מקשר את האמבטיה ואחריה הארוחה וכיבוי האורות לשנת הלילה ובכך מסגל לעצמו סדר יום. אבל כשמדובר בתינוקות יותר קטנים, במידה ומזג האויר קריר עדיף בהחלט לעשות את המקלחת בצהרים או בשעות אחר הצהריים המוקדמות.



1. עדיף לשלב את האמבטיה כך שהתינוק יוכל להנות ממנה, זאת אומרת לא שהוא רעב מדי כי אז הוא יהיה חסר מנוחה ויבכה. ולא שבע מדי כי הוא עלול לפלוט.


2. במזג אויר קריר, יש לחמם את החדר לטמפרטורה נעימה לגוף ללא בגדים.


3. כשמדובר בתינוק ראשון שרק נולד, כדאי לעשות את המקלחת לתינוק עם עוד מישהו ולו רק בשביל השקט הנפשי. וגם אולי כדי שהוא יצלם...


4. יש להכין מראש: בלנאום- במידה ולתינוק יש קשקשים או יובש, סבון לגוף, שמפו, חיתול טטרה, מגבת רכה.


5. על משטח ההחתלה יש להכין בגדים נקיים, ויטמינים (אם לא נתתם במהלך היום), מברשת שיער רכה מיוחדת לתינוק, מוצץ וכמובן חיתול ומשחה.





6. טיפ למקלחת: את התינוקות הקטנים עד גיל חודשיים –שלושה, אני ממליצה להכניס עטופים בחיתול טטרה למים, זה נותן להם ביטחון והרגשה נעימה יותר ומקל על ההבדלים במגע של המים והגוף.


7. את טמפרטורת המים יש לחמם לסביבות 38 מעלות, ניתן לבדוק את הטמפרטורה על ידי מדחום מיוחד לאמבטיה או "הבדיקה של האמהות" – מכניסים את המרפק לתוך המים ומוודאים שהמים חמימים ונעימים לרחצה.


8. איך להחזיק את התינוק באמבטיה – צוואר התינוק וראשו מושענים על החלק הפנימי של הזרוע, בין המרפק לכף היד, ועם כף היד אוחזים את בית השחי של התינוק. האחיזה צריכה להיות יציבה ואת צריכה להיות בטוחה מספיק להחזיק את התינוק בצורה זו באמבטיה.


9. את האמבטיה ממלאים כשליש. במקלחות הראשונות אפשר למלא פחות עד שאת ותינוקך תרגישו בטוחים ואחר כך בהדרגה למלא לפי הצורך. שופכים לאמבטיה בלנאום או סבון לתינוקות ומערבבים קצת עם היד.


10. מפשיטים את התינוק במשטח ההחתלה, עוטפים אותו בחיתול טטרה ומכניסים לאמבטיה בצורה הדרגתית. מרטיבים לו קצת את הרגליים ואת הטוסיק, אחר כך את הבטן והידיים ולאט לאט מכניסים אותו לאמבטיה.

11. כדאי כמו בכל פעולה עם התינוק לשיר לו, לדבר איתו ולהסביר לו מה אנחנו עושים. הדבר יגרום לו הנאה ואף יתרום להתפתחותו.


12. מתחילים בשטיפה של הראש ויורדים כלפי מטה, רוחצים את הפנים, הקרקפת, מאחורי האוזניים, צוואר, כתפיים, בית שחי, ידיים וכפות ידיים, בטן, בעדינות את האיברים האינטימיים והרגליים. יש להפוך את התינוק על היד השניה ולהמשיך בשטיפת החלק האחורי, הגב והטוסיק. במידה ואת לא מרגישה מספיק ביטחון במקלחות הראשונות תוכלי להעזר במישהו.


13. ברגע שסיימת את האמבטיה, יש לעטוף את התינוק במגבת רכה מהראש עד לרגליים כך שכל גופו יהיה מכוסה. יש לייבש היטב את התינוק, כולל צוואר, בית שחי ומפשעות – אזורים שמצטברת בהם רטיבות.